W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej oficjalne otwarto stacjonarne miasteczko ruchu drogowego. Nowa inwestycja poszerzy ofertę edukacyjną, skierowaną przede wszystkim do dzieci i młodzieży z miasta i regionu.

– W miasteczku pójdziemy prawdziwymi chodnikami i pojedziemy asfaltową jezdnią. Zatrzymamy się przy sygnalizacji świetlnej i nauczymy zachowania na przejeździe kolejowym. Tutaj wszystko wygląda jak w prawdziwym ruchu drogowym, poza jedną istotną rzeczą: popełnione błędy będzie można naprawić a na drodze nie zawsze jest na to czas – mówił podczas oficjalnej inauguracji działalności miasteczka Igor Dzikiewicz, dyrektor bialskiego WORD.

Miasteczko ruchu drogowego to rozwiązanie znane w całej Polsce. Teraz ten nowoczesny pomysł edukacyjny pojawił się również w naszym regionie. Inwestycje tego typu mają w dużej mierze przygotowywać do egzaminów na kartę rowerową, jednak w dzisiejszych realiach ich funkcjonalność jest znacznie większa.

Pozytywnych komentarzy na temat nowego kompleksu nie kryli goście inauguracji, wśród których znaleźli się dyrektorzy zaprzyjaźnionych ośrodków, samorządowcy oraz przedstawiciele władz państwowych i parlamentarzyści.

– Miasteczko ogromnie nas cieszy, to druga inwestycja tego typu w województwie, wcześniej podobny obiekt powstał w Chełmie. Dzięki determinacji dyrektora tutejszego ośrodka stworzono miejsce, które ma na celu promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród najmłodszych. Mamy nadzieję, że takie pomysły będą realizowane w całym regionie – mówił obecny podczas oficjalnego otwarcia miasteczka Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– W naszych miastach i gminach powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, dlatego to bardzo istotne aby ci najmłodsi od samego początku uczyli się bezpiecznego poruszania się w takim miejscu i na takich placach, gdzie pod okiem instruktorów zdobywają niezbędne doświadczenie – mówił z zadowoleniem wicewojewoda lubelski Rober Gmitruczuk.

Słów uznania nie szczędził również  Kamil Paszkowski, dyrektor biura senatora Grzegorza Biereckiego, który swoim honorowym patronatem obejmuje akcję edukacyjną bialskiego WORD-u „Bezpieczna droga do szkoły”.

Jak podkreślał dyrektor Igor Dzikiewicz, nowa inwestycja, nie ogranicza się wyłącznie do nowoczesnego miasteczka.

– Stworzyliśmy właściwie kompleks w ramach którego powstało miasteczko, sala szkoleniowa i rekreacyjna, zakupiono symulatory dachowania i zderzeń. Brakowało takiego miejsca w regionie w którym moglibyśmy się uczyć bezpiecznej jazdy rowerem czy hulajnogą elektryczną w tak komfortowych i atrakcyjnych warunkach – podkreślał szef bialskiego WORD.

Koszt całej inwestycji wyniósł 1 mln zł i w całości został pokryty ze środków własnych bialskiego WORD.

Dwa lata temu bialski WORD zakupił dwa nowoczesne symulatory: dachowania oraz zderzeń. Urządzenia pomagają wczuć się w sytuację kierowcy lub pasażera w ekstremalnej sytuacji a przy tym uświadamiają, jak bardzo istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przed każdą podróżą. Miasteczko ruchu drogowego to kolejny etap poszerzania oferty edukacyjnej ośrodka.

Obiekt powstał w bardzo ważnym momencie zmiany przepisów, dotyczących zachowania na przejściu dla pieszych i jazdy elektrycznymi hulajnogami. W błyskawicznym tempie zmienia się także miejska infrastruktura pod kątem ścieżek rowerowych. Do nowych rozwiązań muszą przyzwyczaić się kierowcy samochodów ale wiele obowiązków spoczywa również na samych rowerzystach.

– Według nowych przepisów również kierujący hulajnogami elektrycznymi zobowiązani są do posiadania karty rowerowej. Na miasteczku możemy symulować różne sytuacje: jazdę w ruchu okrężnym, przejazd przez drogę z pierwszeństwem przejazdu czy wyjazd i wjazd do strefy zamieszkania. Są to wszystkie najważniejsze sytuacje, występujące w ruchu drogowym – wyjaśniał podczas otwarcia miasteczka Andrzej Kacik, egzaminator z bialskiego WORD.  

Na co dzień bialski WORD realizuje od kilku lat akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, która obecnie wspierana jest honorowym patronatem senatora Grzegorza Biereckiego. Oprócz wiedzy merytorycznej dzieci i młodzież otrzymują na spotkaniach odblaskowe opaski, które w warunkach minimalnej widoczności na drodze zwiększają szansę na uniknięcie wypadku z udziałem pieszego bądź rowerzysty.

Nowe miasteczko ruchu drogowego to również dodatkowe, atrakcyjne wyposażenie, w którym znajduje się kilka sztuk rowerów oraz nowoczesnych hulajnóg elektrycznych. Cieszą się coraz większą popularnością również w Białej Podlaskiej. To bardzo ważna informacja również ze względu na nowe przepisy, które zobowiązują osoby w wieku 10-18 lat, jeżdżące taką hulajnogą, do posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Skip to content