„Bezpieczna droga do szkoły”

19 lipca 2009

Zgonie z obowiązującym w naszym kraju Prawem o ruchu drogowym, dzieci do lat 15 poruszające się na drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, powinny nosić elementy odblaskowe w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu (art. 43 par.2). Niestety, większość rodziców bądź nie zna tego przepisu, bądź się do niego nie stosuje. Tymczasem odblaski są konieczne i sprawiają, że każdy pieszy jest widoczny z odległości kilkuset metrów. Bez takiego elementu odblaskowego kierowca może zauważyć ciemna sylwetkę zaledwie kilka metrów przed pędzącym samochodem. Policyjne statystyki jako główną przyczynę wypadków z udziałem dzieci – idących pieszo lub jadących na rowerze – podają ich nieodpowiednie zachowanie oraz słabą widoczność. Ważna jest edukacja społeczna która uświadomi najmłodszym niechronionym uczestnikom ruchu jakie zagrożenia „czyhają” na drogach.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej przy współpracy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej w ramach działalności BRD rozpoczął na początku września akcję „Bezpieczna droga do szkoły” która jest skierowana do najmłodszych uczniów szkół i przedszkoli. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo na drogach w warunkach ograniczonej widoczności i zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci. Podczas spotkań przeprowadzanych z dziećmi policjanci przekazują podstawową wiedzę na temat przepisów dotyczących poruszania się na drodze oraz zachowania bezpieczeństwa. Dodatkowo w ramach akcji przeprowadzane zostają konkursy plastyczne, zwycięscy najciekawszych prac otrzymują od WORD-u atrakcyjne nagrody.

Dotychczas w ramach prowadzonej akcji przeprowadziliśmy pogadanki w:

Przedszkolu Samorządowym nr 11 w Białej Podlaskiej

Zespole Szkół w Zalesiu

Szkole Podstawowej w Dokudowie

Szkole Podstawowej w Ortelu Książęcym

Szkole Podstawowej im. 30 Polskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie

Zespole Placówek Oświatowych w Chotyłowie

Szkoła Podstawowa w Połoskach

W najbliższym czasie mamy zaplanowane prelekcje w Samorządowym Przedszkolu nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, Szkole Podstawowej im. Bł. Męczenników Podlaskich w Białej Podlaskiej oraz w Szkole Podstawowej Nr. 4 im. Kornel Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej.

Zainteresowanych naszą akcją prosimy o kontakt pod nr tel. 083-342-58-33 wew. 115 lub brd@wordbp.pl.

Skip to content